W jakich miejscach najczęściej uprawia się rośliny bulwiaste i korzeniowe? Jakie kraje są ich największym producentem? jest to zagadnienie poruszone w książceOblicza geografii 2 zakres podstawowy sprawdzone. To podręcznik do drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej. Jej autorami są Radosław Uliszak, Tomasz Rachwał, Paweł Kroh oraz Krzysztof Wiedermann. 

Jak dzieli się rośliny uprawne?

Rośliny uprawne to sześć grup roślin, z których każda wymaga szczególnych warunków do rozwoju. Pierwsze z nich są zboża, drugie rośliny przemysłowe. Są także rośliny bulwiaste i korzeniowe oraz strączkowe. Kolejne to warzywa i owoce oraz używki. Do zbóż zalicza się m.in. owies, pszenicę, ryż, żyto i kukurydzę. Warzywa i owoce to: marchew, banany, pomarańcze, cytryny, kapusta i cebula. Rośliny strączkowe to groch, bób, soja i fasola. Bulwiaste i korzeniowe to ziemniaki i bataty. Są jeszcze rośliny przemysłowe, w których skład wchodzą rośliny cukrodajne, włóknodajne i oleiste.

Jakie warunki muszą mieć do uprawy rośliny bulwiaste i korzeniowe?

Rośliny bulwiaste i korzeniowe uprawia się w wielu miejscach na świecie. Do najczęściej uprawianych roślin w tej kategorii zalicza się ziemniaki, manioki i bataty. Ziemniaki mają małe wymagania. Potrzebują dużo wilgoci, ale nie lubią wysokiej temperatury. Nie potrzebują żyznej gleby do wzrostu. Zdarza im się dobrze rosnąć na bielicowych glebach. Najczęściej uprawiane są w klimatach umiarkowanym oraz strefie podzwrotnikowej. Do największych producentów ziemniaków należą Chiny i Indie. Maniok dla odmiany potrzebuje wysokiej temperatury powietrza, aby dobrze rosnąć. Konieczna jest duża wilgotność, ale żyzna gleba nie jest wymagana. Najwięcej uprawia się go w strefie międzyzwrotnikowej. Do największych producentów zalicza się Nigerię, Demokratyczną Republikę Konga oraz Tajlandię. 

Jakich warunków potrzebują bataty?

Bataty nazywa się także słodkimi ziemniakami. Do ich uprawy wymagane jest ciepło i wilgotny klimat. Tereny do uprawy to głównie Azja Wschodnia oraz strefa międzyzwrotnikowa. Najwięcej batatów produkuje się w Chinach, Malawi oraz Tanzanii.

oblicza geografii 2 zakres podstawowy Tags: