Niezwykłe rośliny uprawne, czyli takie, które mają specyficzne wymagania i są mniej znane w Europie. Co zalicza się do tych roślin? Książka Oblicza geografii 2 zakres podstawowy do kupienia, którą napisali Tomasz Rachwał, Krzysztof Wiedermann, Paweł Kroh oraz Radosław Uliszak odpowie zarówno na to pytanie, jak i na wiele innych.

Topinambur – czym jest i gdzie rośnie?

Na świecie istnieją rośliny, które mają konkretne wymagania, dlatego też uprawiane są tylko w kilku miejscach na świecie. Do takich roślin zalicza się topinambur i sorgo. Topinambur inaczej nazywa się słonecznikiem bulwiastym. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Do Europy trafił w XVII wieku. Jest to roślina jadalna. Często wykorzystuje się go jako paszę dla zwierząt. Topinambur można jeść gotowany lub pieczony. Jego bulw używa się również jako składników do sałatek. Jeżeli chodzi o smak to topinambur smakuje podobnie jak ziemniak, ale z dodatkiem orzecha. Jego uprawa znajduje się głównie na terenie środkowej i południowej części Europy. Uprawiany jest także w Polsce, gdzie zdarza się, że występuje dziko. 

Sorgo – jakich warunków potrzebuje do uprawy?

Kolejną z roślin uprawnych, którą zalicza się do rzadko spotykanych jest sorgo. Jest to roślina zaliczana do jednego z ważniejszych zbóż na świecie. Z ziaren sorgo robi się mąkę oraz kaszę. Liście i łodygi są stosowane jako pasa dla zwierząt. Sorgo może rosnąć do 1,5 metra długości. Dobrze rośnie przy wysokiej temperaturze powietrza. Niestraszne są mu okresowe susze. Najczęściej uprawiane jest w Afryce Północnej, Azji Południowo-Zachodniej oraz na południu Europy. W związku ze zmianą klimatu uprawa sorgo rozszerza się na więcej obszarów. Niektóre odmiany są obecne nawet w Polsce. 

Jakie jeszcze rośliny wymagają specjalnych warunków?

Do roślin uprawnych, które wymagają specjalnych warunków zalicza się jeszcze liczi, nazywane śliwką z Chin oraz szafran, czyli jedną z najdroższych przypraw świata. Liczi uprawia się głównie w krajach strefy międzyzwrotnikowej, a szafran w północnych Indiach oraz Iranie.

oblicza geografii 2 zakres podstawowy Tags: